در هفته‌هاي گذشته در چندین مصاحبه شرکت کرده‌ام که مي‌دانم خوش شانس بوده‌ام که توانسته‌ام در آنها شرکت کنم، اما هیچ‌کدام نتایج مثبتی نداشته‌اند. یکی از دوستانم پیشنهاد کرد که مربی ای استخدام کنم تا به من در بهبود مهارت‌هاي مصاحبه کمک کند و متوجه شود که کجای کار من اشتباه است. نظر شما در این باره چیست؟بدترين اشتباهات رايج در مصاحبه هاي شغلي

بدترين اشتباهات رايج در مصاحبه هاي شغليدر این نوشته با رایج‌ترین اشتباهاتی که کاندیداها مرتکب مي‌شوند و چگونگی برطرف نمودن آنها آشنا شوید.
چند ماه پیش من پست مدیر میانی در شرکتی که به مدت 14 سال در آن مشغول به کار بودم را از دست دادم. تا قبل از آن مدت چهار بار ترفیع رتبه گرفته بودم، اما از زمانی که عملاً برای یک شغل جدید مصاحبه داشته‌ام، مدت زمان قابل توجهی مي‌گذرد.
در هفته‌هاي گذشته در چندین مصاحبه شرکت کرده‌ام که مي‌دانم خوش شانس بوده‌ام که توانسته‌ام در آنها شرکت کنم، اما هیچ‌کدام نتایج مثبتی نداشته‌اند. یکی از دوستانم پیشنهاد مي‌کند که مرب
ی ای استخدام کنم تا به من در بهبود مهارت‌هاي مصاحبه کمک کند و متوجه شود که کجای کار من اشتباه است. نظر شما در این باره چیست؟
شما لزوماً کار اشتباهی را انجام نمی‌دهید. با وجود 2/10 درصد نرخ بیکاری ملی‌ای که این روزها دامنگیر شده و حتی در برخی از ایالت‌ها این رقم بیشتر نیز هست، اداره آمار نیروی کار ایالات متحده (BLS) تخمین مي‌زند که برای هر شغل موجود 3/6 نفر متقاضی کار وجود دارد. این رقم به گزارش(BLS) سه برابر میانگینی است که در یک اقتصاد سالم متداول است، بنابراین ممکن است که خیلی راحت بدون اینکه شما اشتباهی کرده باشید، ارقام به ضرر شما عمل کنند.
این که شما در ه
فته‌هاي گذشته چندین مصاحبه داشته‌اید، یک نشانه خوب است و این مطمئناً درست است که یک مربی ذیصلاح قادر است در بهبود تکنیک‌هاي مصاحبه شما موثر واقع شود. اما قبل از سرمایه‌گذاری روی یک مربی ببینید که آیا اشتباهاتی وجود دارد که شما آنها را مرتکب مي‌شوید و به راحتی و بدون کمک مربی بتوان از آنها اجتناب کرد.
تیم اسکوناور، رییس شرکت توسعه مدیریت و جانشین‌سازی OI Partners مي‌گوید که رقابت به اندازه کافی، حتی بدون وجود وضعیت نامناسبی که بازار کار این روزها تجربه مي‌کند، بسیار فشرده است.
 

در اینجا رایج‌ترین خطاهایی که مربیان حرفه‌ای شرکت OI Partners در مصاحبه‌هایشان با متقاضیان مشاغل با آن روبه‌رو مي‌شوند و شیوه‌هاي رفع این خطاها را بیان مي‌کنیم:

1 - تاکید بیش از حد بر علت از دست دادن شغل قبلی: این خوب است که بگویید موقعیت پیشین شما از دست رفته است، اما زیاد روی این بحث توقف نکنید و بحث را به این جا بکشانید که شما چه قابلیت‌هایی دارید و قادرید چه وظایفی را برای این کارفرمای خاص برعهده بگیرید.

2 -
رفتارکردن به شیوه‌ای که نشان دهد بر کار مسلط نیستید: بنا بر گفته اسکوناور «برخی افراد در طول مصاحبه با حالتی رنجیده، عصبانی یا ناراحت رفتار مي‌کنند و به طرف مقابل خود حس نامطلوبی را منتقل مي‌سازند». این‌گونه احساسات پس از کنار گذاشته شدن از شغل طبیعی است، اما در یک مصاحبه شغلی جایی ندارد. وی مي‌افزاید که «شما ممکن است با این شیوه رفتاری، فردی بی ثبات به نظر برسید و به طرف مقابل خود چنین نشان دهید که متوجه دلایل حرفه‌ای اخراجتان نیستید».


3 - تک بعدی بودن و انعطاف‌ناپذیری : اسکوناور معتقد است که بسیاری از متقاضیان عصبی برای مشاغل، در طول مصاحبه تک بعدی هستند و بیش از حد بر موضوع بحث متمرکز مي‌شوند. فراموش نکنید که مهارت‌هایی را از خود نشان دهید که مي‌توانند نکته مثبتی در جریان تصمیم‌گیری باشند. این مهارت‌ها مي‌توانند شامل خوشرویی و فهم و ملایمت باشند. نکته‌ای که مصاحبه‌گران حتما مایلند بدانند این است که شما چقدر از اینکه هر روز در چنان محیطی باشید، خشنود خواهید بود.


4 - نشان ندادن علاقه و اشتیاق به میزان کافی: پس از تمامی موارد ذکر شده، اسکوناور بیان مي‌کند که شرکت‌ها به دنبال افرادی هستند که در مورد کاری که مي‌خواهند برعهده‌اش بگیرند، شوق و هیجان کافی داشته باشند.


5 - ناآگاهی در مورد وضعیت کارفرمای بالقوه خود: ضروری است که از آخرین اخبار مطلع باشید، بنابراین به تحقیق درباره شرکتی که برای مصاحبه به آن مي‌روید، بپردازید. برای سوالات هوشمندانه و آگاهانه راجع به خدمات یا محصولاتی که شرکت مورد نظر ارائه مي‌دهد و همچنین برنامه‌هاي آینده آن آماده باشید.


6 - تمرکز بیش از حد بر تمایلات خود: بیشتر بر آنچه که مصاحبه‌گران مي‌گویند تمرکز کنید. در هدایت مسیر مکالمه به سمت آنچه که مطلوب نظر شماست، گوش دادن دقیق امری ضروری است.


7 - غلو در تخصص و صلاحیت خود: بیشترین تلاش خود را بر این بگذارید که درباره آنچه که مي‌دانید به خوبی قادر به انجام آن هستید، صحبت کنید و سعی نکنید که صلاحیت‌هاي خود را بیش از حد جلوه دهید. یک قانون کلی در این باره وجود دارد که مي‌گوید: برای شغلی تقاضا نکن مگر آنکه برای انجام آن حداقل 75 درصد صلاحیت‌ها و قابلیت‌هاي لازم را داشته باشی.


8 - عدم آمادگی برای مصاحبه: اسکوناور از برخی مدیران کارگزینی مي‌شنود که کاندیداها آمادگی پاسخگویی به سوالات دشوار را نداشته‌اند پس باید تمرین کنید. وی پیشنهاد مي‌دهد که «آماده باشید و یک خلاصه کلامی چند دقیقه‌ای و پاسخ به برخی سوالات احتمالی را تمرین کنید، تا خلاصه‌ای از آن ملکه ذهنتان شود.


9 - ضعف در متمایز نمودن خود از دیگر کاندیداها: شما مجبورید برای آنکه نشان دهید بهترین شخص برای تصدی شغل مورد نظرتان هستید، اثرگذارترین فرد بر روی مصاحبه‌کننده باشید. به ویژه اینکه نشان دهید که مثلا مي‌توانید در 3 تا 6 ماه آینده چه اثری برفروش، سود، هزینه یا بازدهی شرکت داشته باشید. برای حمایت از آنچه مي‌گویید البته باید ویژگی‌هایی از خود نشان دهید که موید آن امر باشند.

و در آخر به اشتباه شماره یک که مهمترین اشتباهی است که متقاضیان مشاغل مرتکب مي‌شوند، مي‌پردازیم.


10 - ضعف در درخواست برای شغل مورد نظر: اگر شما برای تصدی یک شغل درخواست کنید، شانس بیشتری برای گرفتن آن خواهید داشت. مصاحبه را با این خلاصه به پایان ببرید که شما مي‌توانید چه کارهایی برای آن شغل انجام دهید و برای داشتن فرصت دستیابی به آن نتایج و رسیدن به آن هدف، مشخصا درخواست خود را برای تصدی شغل مذکور درخواست کنید.

 

منبع: mmicinternational.com


لطفا هرگونه پیشنهاد، انتقاد و یا اصلاحیه خود را در رابطه با مطلب فوق، به آدرس ایمیل  info@mahampardaz.com  ارسال فرمایید.مصاحبه ، شرکت مهام ، استخدام ، مصاحبه کننده ، شغلنظرات کاربران

نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
متن نظر :